23 Ocak 2012 Pazartesi

1973-74 sezonu Real Madrid-Barcelona maçı

(Unutulmaz Maçlar-2)

1973-74 sezonunda Madrid'de sahneye konan ve belki de muadilleri arasında en fazla hatırlanmayı hak eden el clasico'dur.

Bu el classico’yu hatırlanmaya değer kılan nedenler çoktur ama en önemlisi faşist Franco’nun 1939’dan beri devam eden diktatörlüğüne her fırsatta gizliden gizliye küfreden Katalanların, Franco’nun en önemli kalelerinden biri olan Barnebau’da Real’i yenmesidir.
O dönem Real’i Madrid’te yenmek herkesin harcı değildir. Real Madrid’le Barnebau’da maç yapmak, aynı zamanda diktatör Franco’yla karşı karşıya gelmekti.

Real’in hemen her maçında tribündeki yerini alan Franco’nun önünde ya diz çökecektiniz, ya da “diz çökerek yaşamaktansa ayakta ölmek yeğdir” deyip direnecektiniz. Bu yüzdendir ki bu galibiyetin çok büyük anlamı vardır. Bu zafer, o dönem dünyanın en büyük kulüplerinden birini kendi evinde evire çevire yenmekten daha fazla anlam ifade etmektedir.
O dönem Real’i yenmek sadece bir ezeli rakibi yenmek değil, Real Madrid’in başarıları üzerinden politika yapan diktatör Franco’yu ve onun düzenini de dize getirmekti.

Barça, 17 Şubat 1974’de Real Madrid'i Madrid'de 5-0 yenerken koyu bir Real Madrid taraftarı olan faşist Franco da tribündedir. Bu hezimetten sonra Franco kalp krizi geçirir ve bir daha toparlanamaz. Bir yıl sonra ise General Franco ölür. Katalanlar "Cruijff onu bu maçta öldürdü, adam üzüntüden gitti" diye sıkça atıfta bulunurlar. Katalanlar, Franco faşizminin bitişini Franco'nun ölümü ile değil, Barça'nın Real'i Madrid'de tarumar ettiği bu maçla simgelemeyi tercih ederler.

Bu maç aynı zamanda efsane Johann Cruijff'un da Uluslararası Tugaylarla ta Hollanda'dan desteğe gelip Franco faşizminin kalelerini bombardımana tuttuğu maçtır.

Goller: Asensi (dk.30), Cruijff (dk.39) Asensi (dk.52), Juan Carlos (dk.65), Sottil (dk.69).

bu da o efsanevi maç:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder