7 Nisan 2011 Perşembe

Pazar/Bir Ticaret Masalı-Ben Hopkins

İngiliz yönetmen Ben Hopkins'in Türkçe çektiği ama bazı sahnelerde Kürtçe ve Azerice’nin de kulağımıza geldiği filmi, birazcık da oryantalizme yeltenerek ilgimizi çekmeyi başarıyor.

Filmin baş karakteri olan Mihram rolünü Ben Hopkins'ten kapan Tayanç Ayaydın ise, Ben Hopkins'in güvenini boşa çıkarmıyor ve deyim yerindeyse döktürüyor. Üstelik Genco Erkal gibi bir üstadın da önemli rol aldığı bir filmde, filmin başından sonuna kadar sürekli ön planda kalmayı başarıyor. Yerli dizilerde canlandırılan Doğulu ya da daha doğru ifadeyle Kürt tiplemelerini oynamaya çalışan oyunculara da oyunculuk dersi veriyor. 

Filmin konusu ise filmin adından da anlaşılacağı gibi “serbest piyasa ekonomisi”.
Ben Hopkins, serbest piyasa ekonomisinin "nimetlerini", görünmez elin bir serbesti içinde nasıl işlediğini o kadar sade, o kadar basit anlatmış ki; "serbest piyasa ekonomisi", "tam istihdam", "görünmez el", "toplumun genel ve ortak faydası" gibi kavramlar yerle bir oluyor. 

Hele ki filmde Mihram’ın “kar maksimizasyonu” yapmayı düşündüğü sektör olarak keşfettiği cep telefonu pazarının pazarlama döngüsü tam anlamıyla derslerde okutulacak cinsten.

Filmin en can alıcı sahnesi ise Mihram'ın “içki ve kumar” âlemlerinden birinin bitimine doğru Dario Moreno'nun "Her akşam Vodka Rakı ve Şarap" parçası eşliğinde bir elde rakı kadehi kıpkırmızı bir perdenin önünde dans ederken kendinden geçmesidir. Sahnenin O an'ına kadar Mihram kumarda kaybettiği paralarla ve yüksek dozda alkollü haliyle acınası bir durumdayken; birden Dario Moreno duyulmaya başlanıyor. Mihram dans eşliğinde kendinden geçip öyle uçuyor ki, o sahneyi izleyip de Mihram'ı kıskanmamak elde değil.

   
Yoldaş Pançuni (2011)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder